Yazının başlığına kartın rengini yazamadım çünkü seçmenin gösterdiği kartlar birbirinden farklı. Örneğin Şehitkamil’de direk kırmızıyı gösteren seçmen Fatma Şahin’e “Bir şansın daha var” diyerek sarı kartı havaya kaldırdı.

Bana göre Gaziantep’te seçimi 3 kişi kazandı.

Seçimin birinci kazananı partisinin büyük orandaki oy kaybına rağmen yüzde 55 oyla yeniden seçilen Mehmet Tahmazoğlu’dur. Çünkü Tahmazoğlu’nun başarısı cidden büyük bir başarıdır. Bu başarı daha önceki seçimlerde “Tayyip Erdoğan’ın oyları bunlar” denildiği gibi bu seçimde de Tahmazoğlu’nun bireysel başarısıdır. En azından 20-25 puanı bireysel oydur.

Evet, Tahmazoğlu gayet başarılıdır; çünkü Fatma Şahin 16 puan, Fadıloğlu 27-28 puan kaybederken Tahmazoğlu’nun sadece 5 puanlık kaybı dikkate bile alınmayacak bir rakamdır.

Seçimin ikinci kazananı Şehitkamil’de Fadıloğlu’na fark atan Umut Yılmaz’dır. Babasının koltuğuna oturacak olan Yılmaz, partisine rağmen bu oyu almıştır. Çünkü seçime sayılı günler kala CHP il ilçe başkanlarının meclis üyeliği sıralamasının bahane ederek istifa etmesi üzerine Yılmaz, sokak sokak tek başına gezmiştir. Yanındaki birkaç gönüllüyle seçim çalışmasını yürüten Yılmaz’ın iletişim stratejisi de gayet başarılı olmuştur. Eğer ki partisi adam gibi bir çalışma yapmış olsaydı Umut Yılmaz rahatlıkla yüze 50 oyu alabilirdi. Çünkü Şehitkamil’de Fadıloğlu ve yönetimine yönelik ciddi tepkiler vardı ve bu tepkiler nüfusun önemli bir bölümü oluşturan imarsız bölgede iyice su yüzüne çıkmıştı.

Seçimin üçüncü kazananı ise Bekir Hoca olarak bildiğimiz Bekir Öztekin’dir. Öztekin, daha önce 1 dönem AK Parti adayı olarak başkan seçildiği Oğuzeli Belediyesi’ne bu kez de Yeniden Refah Parti’sinden seçilmeyi başardı.

Allah var; kimse Bekir Öztekin’e şans vermiyordu. Pek çok kişi “AK Parti oyları refaha gider ama MHP kan kaybeder, CHP adayı aradan sıyrılır” diye düşünürken hoca, yüzde 37 oyla ipi göğüsledi.

Dedik ya seçmen kart gösterdi; kimine kırmızı kimine sarı.

Demokrasi en güzel rejimdir ama en zor rejimdir.

50 yıl iyi hizmet etsen de bir dönem zorluk yaşatsan ihtarı yersin, dönemler iki veya üçü bulursa kırmızı kartı havada görürsün.