EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-01-1970 03:00   Güncelleme : 18-08-2022 14:45

Artık normalleşmeliyiz

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım pandemi sürecinden hizmet sektörünün olumsuz etkilendiğini belirterek, “Devlet işletmelerin normalleşme sürecini desteklemeli” dedi.

Artık normalleşmeliyiz

Artık normalleşmeliyiz

 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım pandemi sürecinden hizmet sektörünün olumsuz etkilendiğini belirterek, “Devlet işletmelerin normalleşme sürecini desteklemeli” dedi.

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, tüm organlardaki üyelerin katılımıyla “genişletilmiş” olarak gerçekleştirildi.

Koronavirüs sebebiyle ekonomik anlamda büyük zorluklar yaşadıklarını belirten Meclis Başkanı Hilmi Teymur, “Yeme-içme ve hizmet sektörü başta olmak üzere tüm sektörler bu süreçten oldukça olumsuz şekilde etkilendi. Maliyetlerimiz arttı, gelirlerimiz düştü. Bizler sektörün önde gelenleri olarak yaşanan problemleri odamıza iletiyor, çözüm önerilerini sunuyoruz. Yönetim Kurulumuz da bu hususları ivedilikle ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek titiz bir şekilde takip ediyor” dedi.

Gaziantep Ticaret Odasının mayıs ayında yürüttüğü faaliyetler hakkında üyeleri bilgilendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ise 1 Haziran itibariyle tüm işletmelerimizin normal çalışma düzenine geçmesini arzu ettiklerini söyledi. Yıldırım, “Arzumuz, beklentimiz 1 Haziran itibariyle başlayacak süreçte tüm işletmelerimizin normal çalışma düzenine geçmesi yönünde. Biz de hem birey olarak, hem de işletmeler olarak üzerimize düşenleri yerine getirmeli, dikkatli davranmalıyız ki arzu ettiğimiz normalleşme hızlansın” diye konuştu.

Normalleşme sürecinde devletin işletmeleri desteklemesi gerektiğini belirterek, desteklerin ciro kaybı esasına göre olması gerektiğinin altını çizdi.  Yıldırım, “17 günlük tam kapanmanın ardından açıklanan destek paketini memnuniyetle karşılamakla birlikte yetersiz olduğunu da ifade etmeliyim. Aylardır çalışmayan ya da ciro kaybı yaşayan ama sabit giderleri işlemeye devam eden işletmeler için 3 bin TL’nin, 5 bin TL’nin yeterli olması elbette beklenemez. Üstelik kapsamı Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirler olduğu için üyelerimizin büyük bir kısmını kapsamıyor. Destekler 300’den fazla NACE kodunu kapsıyor. Bu NACE kodlarındaki üye sayımız 4 bin 400 ve bunların sadece yüzde 35’i Gerçek Kişi Tacir… Başka bir ifade ile GTO üyelerinin yüzde 5’i destekten faydalanabiliyor. Destek mekanizmalarının daha önceki desteklerde de söylediğimiz gibi NACE'lere göre değil de ciro kaybına göre düzenlenmesi gerekir. İşletmelerin pandemiden önceki ciroları ile şu anki ciroları karşılaştırılmalı ve kayıp yaşayan işletmeler kayıp oranlarına göre desteklenmeli” dedi.

GTO olarak gündeme taşıdığımız matrah artırımını da içeren kanun teklifinin meclise sunulduğunu hatırlatan Yıldırım, reel sektörün hibe yanında farklı argümanlarla da desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yıldırım, “GTO olarak işletmelerimizin matrah ve vergi artırımı, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi farklı argümanlarla da desteğe ihtiyacımız olduğunu defalarca dile getirdik. Şimdi bir kanun teklifiyle bu konular meclise sunuldu. Teklifin kapsamında; Kesinleşmiş Alacakların Yeniden Yapılandırılması, İhtilaflı Alacakların Tasfiyesi, Matrah ve Vergi Artırımı, İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi, şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi düzenlemeleri yer alıyor. Bu yasal düzenleme işletmelerimiz için oldukça önemli bir çalışmadır. Böylece pandeminin yarattığı ekonomik ve mali zorluklar nispeten giderilebilir. Aynı zamanda da kamu ile yükümlü vatandaşlar arasında gönüllü bir uyum sağlanabilir. Kanun teklifi ile ilgili görüşlerimizi, amaca uygun olmayan bazı hususları da içeren raporumuzu pazartesi günü Ankara ziyaretimizde yeni Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a Gaziantep heyeti olarak yaptığımız hayırlı olsun ziyaretinde de ilettik” diye konuştu.

 

 

AdminAdmin