Oba Makarna Yönetim Kurulu üyesi İpek Cıncıkcı, Nasıl Bir Ekonomi gazetesi tarafından “Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü”ne layık görüldü.

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi’nin “Kadınlar nasıl bir ekonomi istiyor?” sorusu ile 2021 yılında ilkini gerçekleştirdiği, Türkiye'nin Lider Kadınları Paneli ve Ödül Töreni, bu yıl 6 Mart 2024 tarihinde Pera Palace Hotel’de iş dünyasının seçkin katılımıyla gerçekleşti.

Kadınların yaşamın her alanında eşit şekilde temsil edilmesi sürdürülebilir ve dirençli bir gelecek inşa etmenin olmazsa olmazı anlayışı ile gerçekleşen panelde, Oba Makarna Yönetim Kurulu Üyesi İpek Cıncıkcı, ‘Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü’ne layık görüldü.

Ödülünü, Anadolu toprakları başta olmak üzere tüm Türkiye’de fırsat eşitliğini destekleyen, kamuoyunda bu konuda başarılı çalışmalar yapan herkese teşekkürlerini sunarak alan Oba Makarna Yönetim Kurulu Üyesi Cıncıkcı şunları kaydetti:

“Öncelikle bu büyük onuru yaşamama vesile olan jüriye ve organizasyon komitesine teşekkür etmek istiyorum. Kadın istihdamının artırılması ve kadınların iş dünyasındaki rolünün güçlendirilmesini odağına almış bir şirketin “Kadın Çalışanı” olarak, bu ödülü kabul etmek benim için büyük bir gurur kaynağı. Yönetim kurulunun % 30’u kadın üyelerden oluşan Oba Makarna olarak, sanayi üretimindeki kadın çalışan sayımızla da farkımızı ortaya koymak ve sanayi sektörüne bu anlamda ilham olabilmek bizler için son derece değerli. Üretimden kalite kontrole, saha ekiplerimizden vardiya amirlerimize kadar bir çok alana hakim kadın çalışanlarımızla gurur duyuyor, bu ödülü onlar adına kabul ediyorum. Bu vesileyle de tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

1966 yılında Gaziantep’te kurulan Oba Makarna, modern üretim tesisleri, teknolojik alt yapısı, yüksek teknolojik yatırımları ile insan sağlığına ön plana alan kaliteli üretimi ve Ar-Ge'ye verdiği önemle sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. Köklü şirket tarihi ve deneyimiyle makarna, noodle, un ve irmik ürünleriyle faaliyet gösteren Oba Makarna, Gaziantep ve Hendek'teki fabrikalarında günlük yaklaşık 3.000 ton buğday kırma ve günlük yaklaşık 2.000 ton makarna üretim kapasitesine sahip. Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği satışların yanı sıra 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Oba Makarna, Türkiye İhracatçılar Birliği'nin verilerine göre makarna sektöründe son 10 yıllık dönemde ihracat şampiyonu olarak konumlanıyor. Şirket aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası tarafından 2022 yılsonu itibarıyla açıklanan Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 118'nci sırada yer alıyor.